הלוקס ולגוס

הלוקס ולגוס 2018-01-18T18:10:43+02:00

הלוקס ולגוס – מה זה?

הלוקס ולגוס, הידוע גם בשם בוהן קלובה, הינו מצב בו קיימת סטייה של עצם המסרק הראשונה לכיוון מרכז הגוף וסטייה של הבוהן החוצה ממרכז הגוף. למעשה, מדובר במצב שבו הבוהן מתעוותת עקב סטייתה לכיוון אצבעות כף הרגל. סטייה זו בשורש הבוהן מובילה להיווצרות בליטה בשם בוניון, הגורמת לכאבים, לקושי בהליכה ואף לדלקות. לעיתים הבוהן אף דוחפת את שאר האצבעות, המתעוותות גם הן.

ממה זה נגרם?

במרבית המקרים הבעיה נובעת מהליכה לא נכונה, מצניחה של הקשת הרוחבית-אורכית,

נעילת נעליים צרות ו/או עקבים. גם הגורם הגנטי משחק תפקיד בלתי מבוטל בהיווצרות תופעה זו.

מי סובל מבעיה זו?

מרבית הסובלים מבעיה זו הן נשים, אם בגלל הגורם הגנטי, שהוזכר לעיל, או בגלל נעילת נעלי עקב לזמן ממושך לאורך שעות היום.

מהו הטיפול המומלץ?

טיפול מתאים בהלוקס ולגוס עשוי להיות ניתוח, המלווה בהרדמה מקומית/איזורית. עם זאת, אורטופדים מומחים ממליצים שלא לעבור את הניתוח אם המטופל אינו סובל מכאבים/דלקות והשיקול הינו שיקול אסתטי בלבד.

ישנם עזרים אורטופדיים, שעשויים להקל על הבעיה, אך לא לפתור אותה. בין העזרים הללו ניתן למצוא מפריד סיליקון, שמטרתו להוות חוצץ בין הבוהן לאצבע הסמוכה לה; סד לילה, שמטרתו לשפר את מנח הבוהן; נעליים רחבות, שביכולתן להכיל את הבוהן הבולטת; ValguLoc, שהינו סד לשימוש בכל שעות היממה והמותאם לשימוש בנעליים רגילות.

פתרון אפשרי וארוך טווח לבעיה זו עשוי להיות מדרס, הנלקח על פי מידת גבס והמותאם אישית למטופל. מטרת המדרס היא להפחית את הלחץ ממפרקי האצבעות, מאיזור הבוהן, ולמעשה לשנות את האופן בו מחולק משקל הגוף על פני כף הרגל ובכך להקל על הכאבים ועל הקושי בהליכה.

 

 

 

 

 

Thanks!